Klub Zvonek Králův Dvůr

sdružení zdravotně postižených

Velikonoční výstava zaujala berounského hokejistu

Velikonoční výstava Klubu Zvonek z Králova Dvora poskytla návštěvníkům nejen mnoho velikonočních ozdob, kterými mohou zkrášlit domovy při svátcích jara, ale lidé mohli spatřit na vlastní oči i jejich výrobu.

Paličkování, zdobení kraslic slámou, drátkováním i malováním a pletení košíků. To je pouze část lidové tvořivosti, kterou představili nejen členky Klubu Zvonek ale i pozvaní hosté z pražského Klubu lidové tvorby.

Šikovné ruce Květy Kotrčové vytvářely přímo na výstavě originální vzory krajky. „Paličkování je mým koníčkem již deset let. K výrobě krajky používám vzorky, kterým se říká podvinky a váleček, na kterém je výrobek uchycený má název herdule,“ zasvětila do tajů paličkování dvaasedmdesátiletá žena.

Výstavu králodvorského Klubu Zvonek navštívil i osmiletý Marek Beňo. Nepřišel se však na velikonoční výzdobu pouze podívat. S nevídanou trpělivostí třeťáka, který je i výborným hokejistou, zdobil vejce takzvanou technikou patchwork. „Na vajíčko z polystyrénu namaluji vzor, který prořežu nožíkem. Do otvorů pak natlačím okraje látky a stužku připevním špendlíkem. Na závěr se vajíčko už jen ozdobí, například kytkou,“ popsal Marek s tím, že techniku ho naučila jeho babička teprve před měsícem.

Akce Klubu Zvonek má již desetiletou tradici. I letos byli vyhlášeni vítězové soutěže O nejkrásnější velikonoční vajíčko. Ozdobené vajíčko mohl do soutěže přinést každý. Nechyběly výrobky dětí ze základních a mateřských škol. Soutěžilo se ve třech kategoriích:

Cena návštěvníků:

1. místo – Alena Ježková

2. místo – Marcela Jurigová

3. místo – Jaroslava Janovská, Jana Straková

Cena odborné poroty:

1. místo – Lenka Šmídová

Ocenění škol:

1. místo – ZŠ a MŠ Počaply

Na výstavě získali lidé i cenné rady. „Vosk nejlépe drží na vejcích natřených pokojovou malířskou barvou, která je navíc natřená lakem. Pak už můžeme zdobit voskem, který na této úpravě nejlépe drží,“ vysvětlila Eva Němečková z Berouna. Na výstavě nechyběly výrobky z proutí, kukuřičného šustí, vizovického pečiva a ze suchých květin.

Zapsal: Berounský deník, samm, březen 2010
Klub Zvonek Králův Dvůr - sdružení zdravotně postižených - Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr. Tel: 602 850 264.
Tvorba stránek: Pavel Bokr, Jan Vyhnánek a Iva Vyhnánková.
CNW:Counter